Maliki mezhebine göre, necasetten temizlenmek sünnet mi?

Soru Detayı

- Maliki mezhebinde bir görüşe göre namaz için necasetten temizlenmek sünnetir görüşü sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Necasetten taharet, namaz kılacak kimsenin bedeninde veya elbisesinde veyahut namaz kılacağı yerde şer`an necis (pis) sayılan bir madde varsa, o pisliğin temizlenmesi demektir.

Necasetten taharet hemen bütün İslâm âlimlerine göre namazın geçerlilik şartlarındandır.

Malikî mezhebinde meşhur görüş necasetten taharetin sünnet-i müekkede olduğu yönünde ise de bilerek ve gücü yettiği halde necasetten tahareti terk etmenin namazı geçersiz kılacağı (taharetin şart olduğu) belirtilir...