Ayakkabı ile gezilen yerlerde namaz kılabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam, temizlik dinidir.

Müslümanın bedeninin, kıyafetlerinin, evinin, işyerinin, sokağının, caddesinin, şehrinin tertemiz olması gerekir.

Diğer taraftan temizlik, namaz ibadetinin şartlarındandır.

Hadesten taharet, namaz abdesti olmayan bir kimsenin abdest alması, gusül yapması gereken bir kimsenin gusül etmesi, yani boy abdesti alması demektir.

Necasetten taharet de vücut, elbise ve namaz kılınacak yerin, -insan kanı ve idrarı, at, koyun gibi hayvanların idrar ve dışkıları gibi- dinen pis sayılan şeylerden temizlenmesi demektir.

Hadesten taharet ve necasetten taharet şartı yerine getirilmeden namaz kılınmaz.

Sözünü ettiğiniz yerde dinen necis sayılan şeyler olmadığı sürece, orada namaz kılınabilir.