Lüğat alimi Halil'e göre cilbab nedir?

Soru Detayı

- Lüğat âlimi, Sibeveyh'in üstâdı Halîl burada ne diyor?
- Ebü'l-Hasan Burhaneddin İbrâhim b. Ömer b. Hasan el-Bikâ'î,
《نظم الدرر في تناسب الآيات والسور》 nâm eserinde, lüğât âlimi Halîl'in şöyle dediğini naklediyor;
الخليل:كل ما تستر به من دثار وشعار وكساء فهو جلباب، والكل يصح إرادته هنا فإن كان القميصَ فإدناؤه إسباغه حتى يغطي يديها ورجليها، وإن كان ما يغطي الرأس فإدناؤه سترُ وجهها وعنقها، وإن كان المراد ما يغطي الثياب فإدناؤه تطويله وتوسيعه بحيث يستر جميع بدنها وثيابها، وإن كان المراد ما دون الملحفة فالمراد ستر الوجه واليدين.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki cilbab kelimesi, "...Müminler`in kadınlarına da söyle, cilbablarını üzerlerine sarkıtsınlar, yaklaştırsınlar." (Ahzâb, 33/59) mealindeki ayette celâbib şeklinde çoğul olarak geçer.

Büyük dil alimi Halil şöyle der:

"Bedeni örten atlet, iç gömleği ve dış elbisenin her birine cilbab denilebilir. Yani ayette çoğul olarak geçen celâbib kelimesinin tekili olan cilbab bu elbise çeşitlerinin her birini kapsar."

Dolayısıyla ayet-i kerimede çoğul olarak geçen celâbib (cilbablar) kelimesinden bu elbise çeşitlerinin her biri veya hepsi kastedilmiş olabilir.

Hepsinin kastedilmiş olabileceği de sahihtir, doğrudur.

Buna göre cilbabdan kasıt kamis, yani dış üst elbise ise ayetteki bunun idnâsından (sarkıtmaktan / yaklaştırmaktan) maksat bu elbisenin elleri ve ayakları örtecek kadar bolca sarkıtılmasıdır.

Eğer ayetteki cilbabdan kasıt başı örten örtüyse, bu örtünün yüzü ve boynu örtmesidir.

Eğer cilbabdan kasıt iç ve orta elbiseleri örten ferace ya da çarşaf gibi en üst elbiseyse, idnâsından maksat bütün bedeni ve elbiseleri örtecek kadar üst elbisenin uzun ve geniş tutulmasıdır.

Eğer kasıt çarşaf, ferace dışındaki elbiselerse, maksat yüzün ve ellerin örtülmesidir.