Lohusalık ve yeni doğan bebekle alakalı inanışlar günah mı?

Soru Detayı

- Bazı insanlar yeni doğan bebeklerle ve lohusa döneminde olan kadınlarla alakalı birçok hurafeye inanıyorlar ve ben çevremdeki insanları elimden geldiğince bildiğim bidat ve hurafelere karşı ikaz ediyorum. Mesela yeni doğan ve lohusa dönemindeki kadınlarla alakalı bazı inanışlar şu şekilde:
- Bebeğe ve lohusa kadına al basması,
- Bebeğin düşen göbeğini cami, okul veya mübarek bir yerin toprağına gömme ve bundan fayda beklemek veyahut Kuran'ın içine koyulması,
- Akşam namazından sonra lohusalıyken banyo yapılmaması gerektiği,
- Kırkı çıkmayan bebeğin üzerinden kol uzatılıp bir şey alınıp verilmemesi ve üzerinden geçilmemesi,
- Lohusa kadının kırkı bitmeden çocuğun ve annenin tırnaklarını kesmemesi,
- Âdetli bir kadının kırkı çıkmayan bebeğin yüzüne bakarsa çocukta olumsuz durumlar meydana getirmesi (bebeğin yüzünde yara gibi şeylerin çıkması gibi)
- Yeni doğan bebeğin yatağının altına babanın herhangi bir kıyafetinin (mesela gömleğinin) koyulması ve bu kıyafetin bebeği al basmasından koruması,
- Bebeğin kırkını uçurmak...
- Bunun gibi daha bir sürü inanışlar mevcut. Bu gibi inanışlar hakkında sizlerden bilgi almak istiyor ve çevremdeki insanlara bunu iletmek istiyorum

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda dile getirdiğiniz inanış ve uygulamaların dinde ve bilimde yeri yoktur.