Kuyruk sokumu kemiğini bir hayvan yerse ne olacak?

Soru Detayı

- Ebu Hüreyre, bir hadis-i şerifte, çürümesi ve yok olması mümkün olmayan kuyruk kemiğinden dirilteceğimizi söylemektedir.
- Benim sorum, insan kemiğine sahip olduklarından şüphe ettiğim hayvanlardan nasıl diriltilecekleridir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İkinci dirilişi tasvir eden hadis-i şeriflerde, kuyruk sokumundaki acbü’z-zeneb denilen bir çekirdek üzerinde, insan bedeni tekrar yaratılacağı haber verilir.

Zaten acb, bir şeyin en sonu ve zeneb de kuyruk anlamındadır.

Lügatlerde acbü’z-zeneb, kuyruk sokumu olarak tarif edilmektedir.

Omurga kemiğinin en sonu kuyruk sokumudur. İşte, kuyruk sokumunda insanın tohumu hükmündeki o parçacık üzerinde insan bedeni haşirde yeniden diriltilecektir.

Demek ki, bir insan bedeni yansa, çürüse ve hatta hayvanlar yese insanı, o insana ait özel DNA şifrelerini bir çekirdek gibi koruyan bir parçacık yok olmayacak, başka bir varlığa hücre veya hücrecik olamayacak, ikinci dirilişte bu tek parçacıktan o insan yeniden yaratılacaktır.

Bilindiği üzere insanın DNA’sına onun bütün özellikleri kudret kalemiyle yazılmıştır.

Bununla beraber, hiçbir parçacık kalmasa bile, Allah’ın kudreti her şeyin üstünden gelir. Bir şeyi yaratmak istediği zaman ona “Ol!..” demesi yeterlidir, hemen oluverir. İşin mahiyetini bilmeyişimiz, onun olmadığına / olmayacağına bir delil teşkil etmez.