Kurbanın yarısına dört kişi ortak olabilir mi?

Soru Detayı

- Büyükbaş kurbanlığın yarısına bir kişi, diğer yarısına da dört kişi ortak olmak suretiyle kurban kesilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kişi sığırın yarısının parasını verecekse ve yarısının etini alacaksa, o zaman diğer yarısına en fazla üç kişi ortak olabilir. Diğer yarısına üçten fazla ortak olamaz. Çünkü birinci kişi üç hisselik ortak olmuş olur.

Kurbanlık olarak alınan bir büyükbaş hayvanın ortak sayısı en fazla yedi kişi olabilir. Bu hisselerden her biri hayvana verilen bedelin en az yedide biri veya daha fazlası ise ve ortak sayısı yediyi aşmazsa, o zaman bu ortaklık caiz olur ve kesilen kurban geçerli olur.

Büyükbaş bir kurbanın yarısına bir kişi diğer yarısına ise dört kişinin ortak olması durumunda, kurbanın yarısına sahip olan dört kişinin hissesi yedide birin altına düşeceği için bu kurban geçerli olmaz.

Aynı şekilde kurbanın yarısına 2 kişi, diğer yarısına 4 kişinin ortak olması durumunda da bu kurban geçerli değildir. Zira bu durumda da diğer 4 kişinin hissesi kurbanın yedide bir payından daha az olacaktır.

Sayının toplam beş, altı ya da yedi kişi olmasına aldanılmamalıdır.