"Kur'an'ın sevabı, çok güzel bir arkadaş suretinde gelip berzah aleminde sahibine arkadaşlık edeceği" anlamındaki hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayli uzun olan bu hadis rivayetinde özet olarak, “Kur’an, yani onun sevabı, çok güzel bir arkadaş suretinde gelip berzah aleminde sahibine arkadaşlık edeceği” bildirilmektedir.

Hafız Heysemî, açıkça bu hadisin “zayıf olduğunu” söylememekle beraber, “senedinde inkıta / kopukluk olduğunu, bazı ravilerinin hal tercümelerini göremediğini” belirtmekle, bunun zafiyetine işaret etmiştir.(bk. Mecmau’z-Zevaid, 2/253-254).

Hadiste geçen "Kur’an’ın gelmesinden" maksadın, onun "sevabının" olduğu söylenmiştir.(bk. a.g.e).