Kırk adım yol göstermek günahları siler mi?

Soru Detayı

- ​Böyle bir hadis var mı?
"Kişi, muhtaç durumdaki bir köre kırk adım yol gösterirse, Allah, o kişinin gelmiş geçmiş, gelecek tüm günahlarını bağışlar." (Ebu Nuaym)
- Bu hadisi detaylandırır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Benzer bir rivayet şöyledir:

“Kim Hacca giden bir kimseyi yolcu etmek için onunla birlikte kırk adım yürür, sonra kucaklaşıp vedalaşmış olsa, oradan daha ayrılmadan Allah günahlarını bağışlar.”

Şevkani bu rivayet için “Senedinde çok hadis uydurmakla ünlü ravi vardır.” (el-Fevaidu’l-Mecmua, h. no:43) diyerek, rivayetin uydurma olduğuna işaret etmiştir.