Kur'an'ın haber verdiği elektrik eskiden var mıydı?

Soru Detayı

- Günümüzde yapılan kazılarda elektriğin önceden de kullanıldığı ortaya çıkıyor.
- Piramitler bugünkü teknolojiyle bile zor yapılır ve hakeza. Geçmişte de bilim vardı. İnsanlar bir şeyler biliyordu.
- Haşa ve haşa Kur'an 'daki (şu anki bilimin yeni bulduğu) ayetleri bir insanın da yazabileceğini söyleyen birine nasıl cevap verebilirim?
- (Duyduğuma göre bilim tarih boyunca gelişmiş ama insanlar helak olmuş ve bilim de orada yok olmuş geriye kalanlar insanlığın devamını getirmiş.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bilgilerin varlığı kesin değildir.

Kesin olsa bile günümüzde bulunmuştur ve Pegamberimiz (asm) zamanında bilindiğine dair hiçbir bilgi yoktur.

Ayrıca Peygamber Efendimiz (asm)'in okuma yazma bilmediği de bir gerçektir.

Şu halde, eğer tarihte böyle bir medeniyet olmuşsa, o medeniyeti hiç kimse bilmediği halde, Allah elçisine bildirmişse, bu da tek başına bir mucizedir.

Bununla beraber, 100 kapılı bir sarayın 99 kapısı açık olsa, sadece biri kapalı görünse, o saraya girilemeyeceğini iddia etmek ne kadar yanlış ise, binlerce mucizesi olan Allah kelamının, bir kapısı kapalıymış gibi göründüğü için ona girilemeyeceğini iddia etmek de ondan bin kat daha yanlıştır.

Güneşin her tarafı pırıl pırıl aydınlattığı bir ortamda, gözünü kapayan sadece kendine gece yapar.