Kur'an'daki âyetlerin sırası neye göre düzenlemiş ve bunu kimler yapmış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an'da nesh ihtimaline binaen Rasulullah (asm) hayatında cem olunmamıştır. Kur'an'ın cemi / toplanması işini ilk başlatan Hz. Ebu Bekr (ra)'dir.

Kur'an'ın birinci cemi ezberden Rasulullah (asm)'ın Cebrail (as)'e kıraati ile olmuştur. İkincisi Hz.Ebu Bekir zamanında olmuş; üçüncüsü ise, surelerin tertibiyle Hz. Osman zamanında olmuştur.

Peygamber Efendimiz (asm)'in vahy kâtipleri vardı. Her vahy gelişinde onları çağırır ve gelen vahyi kaydettirirdi. Bir nushayı kendisi alır, diğeri kâtip de kalırdı.

Kur'an'ın nüzul tertibi, tilavet tertibinden farklıdır. Surelerin tertibi ve âyetlerin nereye konulacağı vahiyle belirleniyordu. Bu tertib tevatüren sabit olmuştur.

- Kur'an-ı Kerim'in yazılması, toplanması ve kitap haline getirilmesi hakkında detaylı bilgi verir misiniz?..