Kur'an'da hükmü kalkmış âyetler var mıdır? Nesh hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
Kur'an'da bazı âyetlerin hükmünün kalmadığı (sanırım recm deniyor) doğru mu? Eğer doğruysa bu Kur'an'ın evrenselliği ve zaman üstü oluşuyla çelişmiyor mu? Aynı şey belli bir olaya ve kesime hitap eden âyetler için de geçerli. Mesela Hendek savaşından sonra Yahudilerin nerede görülürlerse öldürülmeleriyle ilgili âyet!.. Çünkü terörist gruplar bu âyetin arkasına sığınırken Batılılar da bu âyete dayanarak İslam'ın barış dini olmadığını söylüyorlar, yani demek istediğim Kur'an'ın vasıflarıyla çelişki var mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an'ın bütün âyetleri geçerliliğini muhafaza etmektedir. Ancak her âyetin uygulanması için zaman ve zeminin müsait olması gerekir.

Kur'an'daki barış ile ilgili âyetler geçerli olduğu gibi, savaşla ilgili âyetleri de geçerlidir. Savaş ile ilgili âyetlerin uygulanması keyfi bir şekilde değil yine Kur'an, hadis ve İslam âlimlerinin o âyet ile ilgili verdiği hükümler doğrultusunda uygulanmalıdır.

"Yahudilerle savaşılması gerektiği" ile ilgili âyeti herkes her zaman buna dayanarak uygulayamaz. O âyetin uygulanma zemini Peygamberimiz (asm) döneminde vuku bulmuş ve uygulanmıştır. Bu gün de o zemin meydana gelirse, bu zamanda da o âyetin hükmü uygulanacaktır.

Yahudiler ve Müşrikler o dönemde Müslümanlar aleyhine çalışmışlar ve Müslümanların onlarla savaşması emredilmiştir. Bu günde yine Müslümanlar aleyhine çalışan insanlar ve toplumlar olursa, bu âyetin hükmü yine uygulanır. Demekki "bu âyetlerin hükmü kalkmıştır" gibi bir durum söz konusu değildir.