Kur'an'da geçen "rayb" ve "şekk" ifadelerinin arasında ne fark vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Rayb" kelimesi içinde; şüphe, çelişki, yamukluk, yanlışlık, yetersizlik, ayıp, riya ifadeleri bulunuyor. Dikkat edin bu kitap, içiçe yedi kat makro ve mikro alemleri birbirine tam uyumla (Rahmana secde) halinde yaratan (fatırı ssemavati vel ard) tarafından şekillendirilmiş ve indirilmiştir. O, buna kadirdir. Buna şüphesi olanın kalbinde hastalık vardır ve kesinlikle RAYB (şüphe, çelişki, yamukluk, yanlışlık, yetersizlik, ayıp, riya) kendisindedir.

Kendisinde Rayb olmayanlar, Rabbiyle ve onun indirdiğiyle tam tatmin olanlardır. İşte bunlar zaten Rabbiyle, kendisiyle ve kitabıyla doğru yolda bulunanlardır.

Şekk: Bir şeyin vukü bulup bulmamış olmasında, iki halinde birbirine müsavi olarak düşünülmesinden ibarettir.