Kur'an'da dağların sağlam birer kazık olarak dikilmesi ifade edilmesine rağmen, neden depremler oluyor?

Soru Detayı
Kur'an'da Enbiya, Nahl, Lokman surelerinde dağların depremleri önlediği yazıyor. Ama Pakistan gibi dağlık bir yerde 7.6 şiddetinde deprem oluyor... Dağlara rağmen hâlâ Müslüman ülkelerde de yer sarsılıyor, deprem oluyor ve Müslümanlar ölüyor. Şimdi bir imtihan derseniz, o zaman Kur'an ayetleri Allah ile bazı zamanlarda çelişiyor gibi bir durum olur. Yani Allah insanları denemek için Kur'an'dakilerin tersini mi yapıyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Yeryüzünde, insanlar sarsılmasın diye sabit dağlar yarattık, rahat gidebilsinler diye dağların aralarında geniş yollar var ettik." (Enbiya, 21/31)

Halbuki onları yaratan biz, o yeryüzünde kendilerini sarsacak diye ağır baskılar yaptık. Yani gökten ayırdığımız ve üzerinde kendilerine sudan hayat verdiğimiz insanları, yerküresi hareketiyle çalkalayıp sıkıntıya sokmasın, sakin olacak yer bulsunlar diye o yeryüzünde suya karşılık sulb oturaklı kıt'alar (Omurgaları derinliklere gömülmüş parçalar yani) dağlar meydana getirdik. Bir düşünmeli ki, yeryüzü, sıvı bir halde kalsaydı ve yer hareket ettikçe insanlar çalkanıp dursaydı ne büyük sıkıntı olurdu. Toprak kütlesinin yaratılması ve dağların kazık gibi oturtulması ile, bu sıkıntı bertaraf edilip yeryüzü, insanların yaşaması için oturulabilir bir hale getirildi. Ve orada birtakım alanlar, yollar yaptık ki doğru yolu bulabilsinler. Arzu ettikleri yere doğru gidebilsinler veya hak yolunu tutsunlar.

Depremlerin dağlık bölgelerde olmasının bir hikmeti de gösteriyor ki deprem sebepler tahtında değil bizzat Allah'ın emriyle olmaktadır. Mesela, bazı bölgeler fay hattı üzerinde olmasına rağmen hiç deprem olmamışken, fay hattı üzerinde olmayan ikinci ve üçüncü derecedeki deprem bölgelerinde deprem görülmektedir.

İşte bu da gösteryor ki deprem tamamen Allah'ın iradesi ile olmaktadır. Allah emrettiği takdirde dağları bile beşik gibi sallamaktadır.