Kur'an yakanlara, Kur'an ve Sünnet çizgisinde nasıl tepki verebiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’ı yakan veya yakmaya teşebbüs eden kimselere karşı şiddet içermeyen her türlü tepki verilebilir.

Önemli olan bu çirkin işi yapan bir adamı linç etmek değil, bu tür kindar zihniyete karşı ilmî mücadele vermektir. Bu mücadelenin başında Kur’an’ın semavî kimliğini müdafaa edecek donanıma sahip olmaktır.

Karanlığı sövmekle gündüz gelmez. Onun için her şeyden önce Müslüman olarak biz Kur’an'ımızı anlayarak, yaşayarak korumaya çalışacağız.

Kur’an’ın emir ve yasaklarını çiğnemek de manen Kur’an’ı yakmak anlamına gelir.

Bizim kendi ülkemizde, kendi ailemizde, kendi mahallemizde, yanı başımızda Kur’an’a isyan ederek onun manen yakmaya teşebbüs edenlerle mücadele etmek için Kur’an’ı öğreneceğiz, öğreteceğiz, onunla amel edeceğiz, onun hayatımıza hayat olmasına vesile olacağız, hayatımızın en büyük gayesini ona hizmet bileceğiz… Böyle yapmak en büyük bir cihattır.

Bir şey daha var ki, Kur’an’ın imajını zedeleyecek bir tutum içinde olmak, söz gelimi, söz konusu Kafiri öldürmek veya onun yerine Tevrat, İncil’i yakmaya teşebbüs etmek gibi şiddet içeren eylemler, Kur’an’a asla bir hizmet değildir.

Kim bu konuda fazla hamiyet gösteriyorsa, Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğunu dünyaya ilan edecek bilgi donanımı elde etmeye çalışsın.

Uzun vadede de olsa bu yolun yolcusu olan, Kur’an’a saygı ve sevgisini göstermedeki samimiyetini kanıtlamış olur.