Kuran Siyonizmi ya da Siyonist bir devleti onaylıyor mu?

Soru Detayı

- Son zamanlarda Kur'an'ın bir şekilde Siyonizmi ya da Yahudiler tarafından yönetilen bir Yahudi devletini desteklediğini öne süren bazı iddialar ortaya atılmıştır. Bu tür iddialarda bulunan kişiler 7:137 ve 17:104 gibi ayetlere atıfta bulunmayı sevmektedir.
7:137
“Hor görülüp ezilmekte olan o kavmi de (İsrâiloğulları) içini bereketlerle doldurduğumuz ülkenin doğu taraflarına ve batı taraflarına mirasçı kıldık. Sabırlarına karşılık rabbinin İsrâiloğulları’na verdiği güzel söz yerine geldi. Firavun ve kavminin yapıp yükselttikleri binaları yerle bir ettik.”
17:104
“Arkasından da İsrâiloğulları’na, ‘Yurdunuzda oturun! Ahiret vakti gelince hepinizi toplayıp bir araya getireceğiz!’ dedik.”
- Bu iddia, Filistinlilere yönelik muameleleri ışığında Siyonizm'e ve/veya İsrail'in sözde egemenliğine yönelik eleştirilerin önünü kesmek amacıyla kullanılmaktadır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela Siyonizm denilen bir Yahudi ırkçılığı o zaman yoktu. Tarih içerisinde başta Hz. Musa olarak değişik peygamberlere ümmet olmuş bir millet olan Yahudilerin, Allah’ın ayetlerine, peygamberlerine karşı çıktıkları ve isyanlarının cezası olarak sefil, rezil ve zelil bir hayat yaşadıkları anlatılırken, tövbe edip itaat ettikleri zaman da Allah tarafından onlara çeşitli nimetlerin verildiğine dikkat çekilmiştir.

İşte, soruda geçen ayetlerde, Hz. Musa aleyhisselam zamanında tövbe edip Allah’a ve Elçisi Hz. Musa’ya iman edenlere verilen nimetler söz konusu edilmiştir. Bu nedenle, ilgili ayetleri zalimlerin zulmünü haklı çıkarmak için bahane arayanlar, Allah’a iftira etmiş olurlar ve “Allah adına yalan uydurandan daha zalim kim olabilir.” ayetini tehdidine muhatap olurlar. (bk. Enam, 6/21, 93, 144)

Ayrıca, bu gibi açıklamalarla, Hz. Muhammed (asm) Efendimize, İslam’a ve Kuran’a karşı Yahudilerin yaptığı şarlatanlıktan ötürü Hz. Peygamberin (asm) fazla üzülmemesini, Müslümanların ümitsizliğe düşmemelerini sağlamaya yönelik ilahi bir terapi mahiyetindedir.

Kuran’da hiçbir kavim Yahudilerden daha fazla söz konusu edilmemiş ve kötülenmemiştir.

“Hiç şüphe yok ki, insanlar içinde iman edenlere en amansız düşmanlarının Yahudiler ve şirk koşanlar olduğunu göreceksin. Yine, onlar arasında iman edenlere sevgi bakımından en yakın olanların da 'Biz Hristiysanız.' diyenler olduğunu göreceksin. Çünkü bunların içinde (insaflı) keşişler ve rahipler vardır ve onlar büyüklük taslamazlar.” (Maide, 5/82)

mealindeki ayette Müslümanların moralini düzeltmeye yönelik yapılan terapi seanslarının yoğunlaştırılmış bir özeti gibidir.

Kuran’da Allah’ın lanetlediği, -hakiki ve ya mecazi bir surette- onları domuz ve maymun kılığına çevirdiği ve bunun gibi daha onlarca kusurlarını seslendiği Yahudileri, Müslümanlara karşı, özellikle mazlum Gazze halkına ve kahraman askerlerine karşı haklı olduklarını savunmak, üstelik Kuran ayetlerini cımbızlayarak bu iddialarını desteklemek iman şuuruyla, insanlık erdemiyle asla bağdaşmadığının en önemli göstergesi, içinde birçok Yahudinin de bulunduğu gayrimüslimlerin Gazze-Filistin halkına verdikleri destektir.