Kuran okurken, cüz / aşr / hizbe bağlı kalmamanın bir sakıncası var mı?

Soru Detayı

- et-Tibyan kitabı (tahlil yayınları) sayfa 198’de Kuranı Kerim okurken sure başından okunmaya başlanmadığı ya da surenin sonuna kadar okunamadığı zaman birbirine bağlı ayetlerin ilkinden başlamak gerektiği ve cüz / hizb / aşr gibi bölümlere bağlı kalmadan ayet bütünlüğünün dikkate alınması gerektiğinden bahsediliyor.
- Örnek olarak 5. Cüzün başı 13. Cüzün başı vb... Okumaya başlanmaması gereken yerler olarak gösteriliyor.
- Bu durum müstehap olan mıdır?
- Arapçaya hakim olmayan bizler için dikkat edilmediği zamanlar için tövbe edilmesi gereken bir durum mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle dikkatli ve mana bütünlüğü endeksli okumak müstahsendir, güzeldir.

Fakat bu şekilde okunmadığı takdirde bir mesuliyet olmaz ve tövbe edecek bir durum da yoktur.

Kur'an okurken cüz / aşr / hizbe bağlı kalma zorunluluğu bulunmamaktadır. Zira Kur'an-ı Kerim'in lafzıyla tilavet edilmesi de ibadettir.

Bu açıdan uygun zamanlarda istenildiği kadar okunup ara verildikten sonra tekrar kalınan yerden devam edilebilir. Bunun herhangi bir vebali / günahı bulunmamaktadır.

Bununla beraber, Arapçayı bilen ve özel çalışma yapan birisi, eğer mana odaklı okuma yapıyorsa, o takdirde aynı konuyu işleyen ayetleri bir bütün halinde okuyarak devam edebilir. Ancak bu durumda bile istenen yerde bırakılmasında ve sonrasında bırakılan yerden devam edilmesinde bir beis bulunmamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, tek bir ayeti manayı bozacak şekilde parçalayıp yarıda bırakmamaktır.