Kur'an okunurken şeytan bizlere yaklaşmayacağı halde nasıl vesvese vermektedir?

Soru Detayı
Hadislerde, Kur'an sûreleri okunduğu zaman o eve şeytan giremez, diyor. Namaz kıldığımız zaman şeytan vesvese yapıyor, yani evin içinde; izahını yapar mısınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim okunan ve Allah'ın adının anıldığı mescitlere ve evlere şeytan girmeyeceği hadislerde ifade edilmektedir. Peygamberimiz (asm)

“Evlerinizi kabristana çevirmeyin! İçerisinde Kur'an okunan eve şeytan girmez."(Tirmizî, Fedail, 2)

Namaz kılan kişiye şeytanın vesvese vermesine gelince; vesvese vermek için şeytanın içimizde veya evin içinde olması gerekmez. Uzak yerde de olsa vesvese verebilir. Mesela uzak bir yerden konuşanın sesi hoparlörle bizlere ulaştığı gibi şeytan da uzaktan vesvese verebilir.

Ayrıca "Kur'an-ı Kerim okunan eve şeytan girmez." ifadesinden kasıt, Kur'an'ın okunup hayatıyla yaşayan innsanların evine şeytan giremez. Demek ki Kur'an-ı Kerim'i hayatımızda ne kadar çok yaşarsak, onun (şeytanın) şerrinden ve vesvesesinden o kadar emin oluruz.