Kur'an-ı Kerim'de geçen peygamber sözleri, birebir onların sözleri midir?

Soru Detayı

- Kur'an-ı Kerim'de, örneğin Yusuf Suresi 40. ayette geçen Yusuf Peygamberin söylediği sözler, gerçekten bire bir aynı olarak mı söylenmiştir, yoksa Allah bu sözleri yaklaşık olarak söylenenlerin anlamlı bir bütünü olarak mı bize bildiriyor?
- Yani ayetteki sözler birebir Yusuf Peygamberin ağzından dökülen sözler midir? (Tabi ki kendi lisanınca).
- Ya da Yusuf Peygamber çokça şey söylemiştir de anlatmak istediği bu kelimelerle olmasa da budur gibi mi anlamamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’da, -ister Arap olsun ister olmasın- insanlardan yapılan aktarımlar, Allah’ın tensip ettiği şekilde ifade edilir. Bazıları aynıyla aktarılabildiği gibi, bazıları farklı ifadelere dökülebilir. Bu kısmın Kur’an’da en fazla olduğu düşünülebilir. Çünkü söz konusu insan ifadelerinin Kur’an’da yer alması için onların i’caz parıltısını gösterecek formata sahip olmaları gerekir. Bu da ancak ilahî tasarrufla, semavî kimlik kazanmasıyla mümkündür.

Şunu da söyleyelim ki, sizin soruda açıkladığınız hususlar ve bu konudaki anlayışınız bize göre de doğrudur.