Kur'an-ı Kerim mealinde secde âyetlerini okuduğumuzda tilavet secdesi yapmamız gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Secde âyetini Farsça ve ya başka bir dille okumak da tilavet secdesini gerektirir. Bu sadece okuyan için değil, işiten için de vacib olur. Ne varki işiten kimse bunun secde âyeti olduğunu bilmiyorsa, o takdirde tilavet secdesi gerekmez.

Çoğu fakihlere göre de başka bir dilde âyetlerin anlamını okuyana secde gerekir; sahih olanda budur. Çünkü secde âyetinden maksad, secdeye delalet eden hükümdür. Başka dilde de aynı hüküm geçerlidir. El- Muhit sahibi bu görüşü benimsemiş ve "bunda icma var" demiştir. Arapça okunduğu takdirde mutlaka tilavet secdesi gerekir. Ancak özrü olan bir süre geciktirebilir.

(bk. Celal Yıldırım, İslam Fıkhı)