Kur’an, insanlar için nasıl bir hidayettir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'anın Rehberliği

هُدًى لِلنَّاسِ  “(Kur’an), insanlar için bir hidayettir.” (Bakara, 2/185)

هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ  “(Kur’an), müttakiler için bir hidayettir.” (Bakara, 2/2)

Üstteki iki ayete baktığımızda Kur’an’ın hem insanlara, hem de insanlar içinde takva sahiplerine bir hidayet olduğunu görürüz. O, mesajını bütün insanlara sunar, bu cihetten “insanlar için bir hidayettir.”

Ama onun hidayetinden istifade edenler özellikle o mesaja kulak verenlerdir. Kur'an bunları alır, yükseltir, sıradan birer insan olmaktan kurtararak takva sahibi seçkin kimseler haline getirir. Bu cihetten de “müttakiler için bir hidayettir.” (bk. Beydâvi, Envaru't-Tenzil ve Esraru't-Te'vil, I, 16)

Konuya şu misalle bakabiliriz: Kur'an, dört âyette domuz etinin haram olduğunu bildirir. (Bakara, 2/173; Nahl, 16/115; Mâide, 5/3; En'âm, 6/145) Bu haramlık bütün insanlara bildirilmiş bir esastır. Ama bu esasa riayet edenler, takva sahibi mü’minlerdir.

Arabalara takılan navigasyon cihazı, onlara gidecekleri yeri göstermede çok güzel rehberlik eder. Bu cihaza sahip olanlar, varmak istedikleri menzili kodladıklarında uydu bağlantılı bu cihaz yol boyu onları yönlendirir. Sağa sola döndürür, yol hakkında bilgiler verir. Bunu isterseniz harita şeklinde size bildirir, isterseniz de sesli olarak size anlatır. Şu şartla ki, cihazı açmalı ve varacağınız yeri belirlemelisiniz. Yoksa cihaza sahip olmak yetmemektedir.

Hayat yolunda Kur’an bu cihaz misali bize rehberlik eder. Bizi daima Rabbimizle bağlantılı kılar. Nerede ne yapmamız, nasıl hareket etmemiz gerektiğini bildirir. Şu dünya hayatında başlayan ve ebedi saadete doğru devam eden yolculuğumuzda hep yanımızda olur. Ancak onu açıp okumak, anlayıp hayata uygulamak şartıyla… Mesela, birisinin veya birilerinin uygunsuz tavırlarına muhatap olduğumuzda şu ayet ve benzerleri imdadımıza yetişir:

“Rahmanın kulları o kimselerdir ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve cahiller kendilerine laf attığı zaman ‘selam’ derler (geçerler).” (Furkan, 25/63)