Kullanılmayan telefonun imei numarasını kopyalamak, kul hakkına girer mi?

Soru Detayı

- Ben bundan bir kaç yıl önce 2. el bir telefon aldım, birkaç gün önce bana bir mesaj geldi ve imei numaranız kopyalanmış olup telefonum bir ay içinde kapanacak diye. Ben de bu durumda bir kabahatim yok bir telefoncu ile görüştüm ve durumu anlattım. Bana dedi, bizde kullanılmayan telefon var, biz onun imei numarasını buna kopyalarsak telefon kapanmaz ve bu durumda kimsenin de hakkına girmiş olmayız.

- Acaba ben bu durumda böyle yapsam olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçtiği şekilde yapılması helal değildir.

Bildiğiniz gibi, kamu hakları da bir haktır ve bu haklara da riayet etmek gerekir. Bu nedenle, sizi aldatan kişi haram işlemiş; hem kul hakkına girmiş hem de Allah hakkını çiğnemiiştir. Haberiniz olmasaydı, bundan sorumlu olmazdınız. Ancak haberiniz olduktan sonra bunu kullanamazsınız, aldığınız yere verir ücretini alırsınız.

Telefonu aldığınız yerden, kanuni yolları da kullandığınız halde ücretini alamazsanız, hesaplaşma ahirete kalmış olmuş.