Kötü huylardan nasıl kurtuluruz?

Soru Detayı

- Oruç tutamıyor yalnız kalamıyor evlenemiyor ve sebepleri kaldıramıyor olan bir insan istimna gibi kötü huylardan nasıl kurtulabilir?
- Ne tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sualinize genel ve kısa bir cevap verelim:

Bu bahanelerin ve belki daha nicelerinin asla vicdanda karşılığı yoktur; bunların tamamı kişinin farkında olmadan şeytanın vesvesesine yenik düşmesi neticesidir.

Bu bahanelere sığınmamak, akıldan uzaklaştırmak hem dünyevi hem de uhrevi huzur bulmak için;

1. Bunların şeytanın vesvesesi olduğunu bilerek hiç üstünde durmayacağız; üstünde durulmazsa, zamanla bu tür “Şunu yapamıyorum, bunu yapamıyorum, ...” gibi düşünceler yok olur. Üstünde durdukça, “Niye yapamıyorum, niye olmuyor? ...” diye düşündükçe de büyürler. Vesvese de budur zaten.

2. Farz namazlarımızı kesinlikle aksatmayacağız, sünnet ve nafilelerle de destekleyeceğiz.

3. Bol bol tövbe istiğfar edeceğiz.

4. Bol Kur'an okuyacağız, Allah’ı zikredeğiz.

5. Kur'an tefsirlerinden ve özellikle imanımızı arttıracak eserlerden ve sohbetlerden -internet de olabilir- istifade edeceğiz.

6. Kabir ötesinden hiçbir işimize yaramayacak boş işlerden olabildiğince uzak duracağız.

7. Her işimize Besmele ile başlayacağız, Besmele ile başlanamayacak işler yapıyorsak, onları terk edeceğiz.

Ve elbette Rabbimizden dua ile yardım isteyip sabırla ona tevekkül edeceğiz.

Samimiyetle bu hâl üzere devam edersek, kısa bir müddet sonra kendimizdeki huzurlu değişime kendimiz bile inanamayacağız.

Zaten bir müminin bütün hayatı bu takva hâli üzere olmalıdır.