Konuşmak, ezan ve kameti bozar mı?

Soru Detayı

- Ezan ve kamet okurken arada konuşan kişi ezana ve kamete yeniden başlaması gerekir mi, yoksa kaldığı yerden devam edebilir mi?
- Müezzinin kamet yaparken yürümesinin hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezan okuyanın ezan sırasında, müezzinin kamet esnasında konuşması mekruhtur.(1)

Çokça konuşma veya uzunca susma suretiyle ezan sözleri arasına fasıla girmesi hâlinde ise baştan okunması gerekir.(2)

Demek ki, müezzin ezan okurken ve kamet getirirken konuşmamalıdır. Hatta bu esnada kendine selam verilse bile, o selama karşılık vermez.

Özetle, ezan ve kamet esnasında az söz mekruh, çok söz ise yeniden başlamayı gerektirir.

Müezzinin kamet yaparken yürümesinin hükmü nedir?

Kamet, farz namazlara başlarken söylenen ve Hz. Peygamber’in (asm) uygulamasına dayanan bir sünnettir. Onun için gereken saygı ve ağırbaşlılık ihmal edilmemelidir.

Bu nedenle kamet yapan kimsenin bu esnada yürümesi, mekruh kabul edilmiştir.(3)

Kaynaklar:

1) Serahsî, Mebsût, Babü’l-Ezan, 1/134.
2) Serahsî, a.e., 1/136; Nevevi, el-Mecmu Şerhu'l-Muhezzeb, 3/121.
3) İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, 1/396.