Ezan ile kamet arası ne zamandır?

Soru Detayı

- Yanılmıyorsam Peygamber Efendimizin (asm) ezan ile kamet arasında edilen dua kabul olur diye bir hadisi var, ezan ile kamet arası ne zamandır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezan okunurken müezzinin dediklerini tekrar etmek ve ezandan sonra ezana özel duayı yapmak sünnettir.

Soruda geçen hadis-i şerif ise bunlardan ayrı olarak ezan ile kamet arasında da ayrıca dua etmenin faziletine ve makbul olacağına dikkat çekmektedir.

Ezan okunduktan sonra farz namaz için kamet getirinceye kadarki zamanı içine aldığı söylenebilir. Çünkü hadis-i şerifte bir kayıt ve sınırlama bulunmuyor, aksine genişlik var.

Duaların her zaman kabul görme umudu varsa da bazı özel vakitlerde yapılacak duaların kabul görüp reddedilmeyeceğine ilişkin hadis-i şerifler vardır. Ezan okunurken, ezanla kamet arasında ve kamet getirildiğinde yapılacak dualar da bu kabildendir.

Bu konuda Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Ezan okunduğunda sema kapıları açılır ve yapılan dualar kabul olur. Kamet getirildiğinde dua reddedilmez.” (İbn Ebi Şeybe, Musannef, 6/31, 29248)

Başka bir rivayette Hz. Peygamber (asm) “Ezanla kamet arasında yapılan dua reddedilmez.” buyurdu. Bunun üzerine sahabe, “Ey Allah’ın elçisi! Ne dua edelim?” diye sordular. Hz. Peygamber (asm), “Allah’tan dünya ve ahirette afiyet / sağlık dileyiniz.” buyurdu. (Tirmizî, Deavat, 129, 3594)

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz, ümmetine olan şefkat ve merhametinden dolayı, Allah’ın duaları en çok kabul edeceği vakitleri de haber vermiştir. İşte o vakitlerden birinin günde beş vakit ezanla farz namaz için getirilen kamet arasındaki zaman olduğunu bu hadislerinde bildirmişlerdir.

Demek ki, ezanla kamet arasındaki zaman dilimi, duaların makbul olduğu zamanlardan biridir.

Esasen farzdan önce kıldığımız her namaz da aynı zamanda bir duadır. Sabah, öğle, ikindi ve yatsı namazlarında, ezanla kamet arasında, sünnet kılıyoruz. Sünnet kılarken Fatiha ve başka dualar okuyoruz; bu dualar, ezanla ikamet arasında yapılmış oluyor. Yani ezanla ikamet arasında yapılması gereken duadan mahrum kalmıyoruz.