Kızın ailesi evlenmelerine karşı, ne yapmalı?

Soru Detayı

- Arkadaşım evlenmek istiyor fakat karşı tarafın ailesi bu işe karşı çıkıyormuş, bu arkadaşım ne yapabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arkadaşınızın sorunu ile yakından ilgilenmeniz güzel bir haslettir. Ancak bu tarz konularda kişilerin bizzat sorumluluk alıp kendilerinin araştırması ve çözmeye çalışması daha iyidir.

Ayrıca evlilik gibi ciddi bir konuda, arkadaşınızın yaşını, mesleğini, sağlık durumunu, kültürünü vb. bilmeden ona bu konuda yardımcı olmak mümkün değil.

Bununla beraber, karşı tarafın ret gerekçelerinin de bilinmesi gerekir ki, ona göre sağlıklı bir cevap verebilelim. Sonuçta her ilişkinin dinamiği farklıdır ve her aile farklı sebeplerle karşı çıkabilir

Size tavsiyemiz, arkadaşınızın yukarıdaki konularda açıklayıcı bir bilgi ile bizzat bize yazmasıdır. Yine de ona yardımcı olacak ve bu konularda dikkate alınacak birkaç tavsiyemiz şu olabilir:

Aileyle Konuşmak ve Anlamak

İlk olarak, ailenin neden karşı çıktıklarını anlamaya çalışın. Belki de endişeleri ya da yanlış anlamaları vardır. Açık ve samimi bir konuşma bu durumu çözebilir. İki tarafın da aileleriyle ayrı ayrı ve daha sonra birlikte konuşması faydalı olabilir

Kültürel ve Geleneksel Faktörler

Eğer karşı tarafın ailesinin endişeleri kültürel veya geleneksel faktörlere dayanıyorsa, bu konuları anlamaya ve saygı göstermeye çalışın. Bu, aileyle olan ilişkileri güçlendirebilir.

Bir Aile Büyüğünden Yardım İsteyebilirsiniz

Arkadaşınızı ve karşı tarafın ailesini tanıyan veya karşı tarafın ailesinin saygı duyduğu bir aile büyüğünden veya herhangi bir kişiden aracı olması için yardım istenebilir.

Sabır ve Zaman Tanımak

Birbirini iyi tanıyan ve seven iki reşit insanın, ailelerinin rızası olmadan da evlenmesi mümkündür. Ancak evliliklerde köken ailelerin etkileri çok fazladır. Onların rızası olmadan yapılan evlilikler çoğu zaman hüsranla sonuçlanmaktadır.

Dolayısıyla onların rızasını almak esastır. Bunun için de belki arkadaşınızın biraz daha zamana ihtiyacı var. Çünkü bazı durumlarda, zaman içinde ailelerin tutumu değişebilir.

Sabırlı olmak ve onlara zaman tanımak bazen en iyi yol olabilir.