Kız çocuğunun başını örtüp örtmemesi konusunda, anne babanın mesuliyeti nedir? Şayet kapanmak istemiyorsa nasıl davranmak gerekir? Açılmayı kendi isterse kapanması için zorlamalı mıyız; ailenin tutumu ne olmalı?..

Tarih: 29.12.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğa dini eğitimi vermek anne ve babanın görevidir. Bu görevini aksatan anne ve babalar çocuklarının işlediği hatalardan mesul olur. Ancak çocuğa gerekli dini ve ahlaki eğitim verilmişse, çocuk kendi işlediği günahlardan sorumludur; anne ve babanın mesuliyeti kalkar.

İyiyi ve kötüyü ayırt edecek yaşa gelmiş çocuklara baskı kurmak etkili bir yöntem değildir. Yeri geldikçe tatlı sözlerle nasihat etmeli ve ibadetin önemini anlatan eserler okutmaya çalışmalıyız.

Çocuğun etkilendiği önemli hususlardan birisi de yaşadığı çevredir. Bu bakımdan çocukların dini sohbetlere katılması ve ibadetlerine dikkat eden insanlarla arkadaşlık kurması, onları ibadete meyletmesine vesile olacaktır.

Şayet anne baba olarak çocuğunuza başını açmasını tavsiye ederseniz mesul olursunuz. "Nasıl olsa okurken açacak, dışarda da açsın." demek büyük hatadır. Ateşe düşmüş çocuğunuzu kurtarmak için ne kadar gayret sarfedecekseniz, başını açan çocuğunuzun kapanması için de o kadar gayret sarfedebilirsiniz.

"Allah cennet ve cehennemin masalda ibaret olmadığı şuur ve imanını tüm anne babalara ve çocuklarına nasip etsin."

İlave bilgi için tıklayınız:

Tesettüre nasıl girebilirim.

İbadetlerini aksatan çocuğa baskı uygulanır mı?..

Okumak için başörtüsü takmamak caiz midir?..

Çocuk terbiyesi ve din eğitimi nasıl olmalı? Çocuklara Allah'ı nasıl anlatmak gerekir?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun