Kıyametin büyük alametleri görülüyor, kıyamet yakın ise daha ne zaman İslam dünyaya hakim olacak?

Soru Detayı

- Hadislerde (siz de örnek verdiniz) kıyametten önce dünyada zulüm, ölümler, haksızlıklar vb boy gösterecek deniliyor, hem de İslam dünyaya hakim olacak deniliyor. Acaba şu andan itibaren İslam hakim olmaya çalışacak, kırk yıl galip daha sonra tekrar mı bozulacak?
- Yoksa biz şu anda kıyametin hem küçük hem de büyük alametleri gerçekleşmekte görünüyor. Öyleyse kıyamet yakın, yakın ise (büyük alametler olmuşsa) nasıl bundan sonra İslam hakim olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıyametin alametlerini mütalaa ederken, bu alametleri sanki kıyamete yüz yıl kala gerçekleşecekmiş gibi dar bir zamana sıkıştırmamak gerekir. Kıyametin bir alameti de son peygamberin gelmesidir. Yani kıyametin alametleri, yratılıştan bu güne, geniş bir zaman dilimi içerisinde mütalaa edilmelidir.

Ayrıca kıyamet alametleriyle ilgili hadislerin çoğu müteşabih olduğundan, bu hadislere bakaraktan kesin şeyler söylemek mümkün değildir. Bir çok alim bu hadislere bakarak bazı yorumlar yapmışlardır. Yapılan yorumlar için kesin bu böyledir denemez.

Bu hadislerin müteşabih olup bir çok yorumlara açık olması, her asrın bu hadislerden hissesini alması içindir; her asra hitab eden vecihleri vardır.

Bazı alimlere göre kırk yıl İslamiyet dünyada hâkim durumda olacak. Ehl-i küfür Müslümanlara galebe edemeyecek. Ancak kırk yıl sonunda tekrar ehli küfür güçlenerek Müslümanlara galebe edecek. Müslümanların sayısı dünya genelinde azalıp kafirlerin en azgın zamanında kıyamet kafirlerin başına kopacak. Müslümanlar kıyametin kopma anına kalmadan vefat edeceklerdir.

İslamın hakimiyetini çok uzak görmemek gerekir. Elli yıl öncesiyle bugünkü gelinen nokta ve gelinecek olan nokta kıyaslanırsa, İslam'ın yükselişi daha net görülecektir. Şu anda bütün olumsuzluklara bütün karalamalara rağmen İslamiyet hızla yayılmaktadır.