Kıyamet öncesi teknoloji sıfırlanacak mı?

Soru Detayı

- Kıyametten önce Hz. Mehdi zamanında teknolojinin sıfırlanacağı doğru mu?
- Güneş patlamasından dolayı elektriğin kesileceği hatta belki teknolojik cihazların sona ereceği konuşuluyor. Güneş fırtınası olabilirmiş ve bu elektrik, internet kesintilerine ve elektrikli cihazların bozulmasına neden olabilirmiş.
- Hz. Mehdi (a.s) gelince kafirlerin cihazları işlevsiz kalacak diye bir bilgi öğrenmiştim. Acaba bu aynı olay mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kıyamet öncesi Hz. İsa ve Hz. Mehdi geldiğinde teknolojinin yok olacağına dair sahih bir rivayete rastlayamadık.

- İnternette doğru ile yanlışın karıştırıldığı bilgilerin çoğu kaynaksızdır. Referans verilen bilgileri de işaret edilen kaynaklarda bulamadık.

Deprem, tsunami, güneş fırtınası gibi durumlarda elektronik ve teknolojik aletlerin zarar görmesi mümkündür. Fakat bu durumlar geçicidir ve tamamen bunların yok olacağı anlamna gelmez.

Ancak eğer tamamen yok olacağı ve işlev göremeyeceği bir durum olacaksa, ancak kıyametin kopma zamanı güneşin batıdan doğmasından sonra olabilir. Bu durumda artık kıyametin kopması başlamış imtihan sırrı bitmiş olacak. Dağların pamuk gibi atıldığı denizlerin kaynadığı dünyanın bomba gibi patladığı bir hengamede telefon, internet, uçak, elektrik… hiçbir şey işe yaramayacak…

Bununla beraber bazı âlimlerin bu konuda farklı yorumlar vardır:

1) Bazı hadislerin zahiri ifadelerini esas alan âlimlere göre, ahir zamanda teknoloji yok olacak ve kılıç, mızrak gibi klasik silahlar kullanılacaktır. Bunların dayandığı bazı hadisler özetle şöyledir:

a) Ebu Hureyre’nin (ra) bildirdiğine göre Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Rumlarla Müslümanlar arasında -Şam bölgesinde bulunan- Amak veya Dabık’ta maddi bir savaş olur, Hz. İsa’nın gelmesiyle deccal tuz gibi erir.” (Müslim, 2897)

Bu hadiste “kılıç ve mızrak” gibi aletlerden de söz edildiği için bunu diğer silahların yok olacağına delil getirmişler.

b) İbn Mesud’un (ra) rivayetine göre Peygamberimiz (asm) özetle şöyle buyurdu:

“O gün deccal askerlerine karşı Medine’den on kişilik bir süvari müfrezesi savaşacak ki o gün yeryüzündeki süvarilerin en hayırlısıdır.” (Müslim, 2899)

Bu rivayette de ata binenlerden söz edildiği için, diğer teknolojik arabaların ve binitlerin bulunmadığına işaret sayılmıştır.

c) Nuvas b. Sema’nın (ra) bildirdiğine göre, Peygamber Efendimiz (asm) -özetle- şöyle buyurmuştur:

“Müslümanlar Yecüc ve Mecücün yaylarına, oklarına ve zırhlarına karşı yedi yıl savaşmak zorunda kalacaklar.” (bk. Tirmizi, 2240; İbn Mace, 4076)

Bu rivayette de klasik techizatın kullanılması, modern silah ve teknolojinin kendi kendini yok edeceğine işaret sayanlar olmuştur. (bk. Ömer Süleyman el-Eşkar, el-kıyametu’s-suğra, s. 275)

- Ancak bugün bile savaşlarda at, katır, kılıç ve saire klasik teçhizatın da kullanılması mümkündür. Bu nedenle günümüzdeki ve gelecekteki teknolojik silah ve başka cihazların tamamen ortadan kalkacağını ve eskiye dönüleceğini iddia etmek doğru olmaz. Zira naslarda bu konuda açık bir bilgi yoktur.

- Ahir zamanda Hz. Mehdi döneminde en kuvvetli kılıcın “ilmin kılıcı” olarak yorumlanması da mümkündür. Nitekim bu konuda Bediüzzaman hazretlerinin şu yorumu oldukça dikkat çekicidir:

Nev-i beşer, ahir vakitte ulum ve fünuna dökülecektir. Bütün kuvvetini ilimden alacaktır. Hüküm ve kuvvet ise, ilmin eline geçecektir.” (bk Sözler, s. 296)

Teknolojik bilgiler de ilimle olduğuna göre, bu ilim aynı zamanda ileri teknoloji elde etmeye de vesile olacaktır.

Bu nedenle hem ilim hem de ilmin ve bilginin sonucu olan teknolojik gelişmeler kıyamete kadar devam edecektir. Ancak ilmin de bilginin de teknolojinin de insanların, hayvanların, bitkilerin, çevrenin ve evrenin zarar girmeyeceği onlara fayda vereceği ve bunlara zarar verecek şeylerin zararlarını engelleyecek şekilde kullanılması gerekir.

Özetle söylemek gerekirse hem dini ilimlerin hem de bilimsel gelişmelerin beraber olması gerekir ve bu durum kıyamete kadar devam edecektir. Müslümanların, Allah’ın kelam sıfatından gelen İslam Dinin şeriatına da irade sıfatından gelen evrendeki kanunlarına da uymaları ve buna uygun çalışmaları gerekir; yoksa sorumlu olurlar.