Kişinin parmakla gösterilmesi ve Peygamberimizin ümmetinin başına gelen musibetlerin günahlarına keffaret olduğu hadisini açıklar mısınız?

Soru Detayı
Asağıdaki iki hadis-i şerifi açıklar mısınız 1) Bir kişinin bir topluluk içinde parmakla gosterilmesi o kisiye kötülük olarak yeter. 2) Benim ümmetim, merhamete uğramış bir ümmettir. Ahirette azap görmeyecektir. Onun cezası, ancak dünyada başına gelen ağır imtihanlar, depremler, masum yere öldürülmeler ve çeşitli felaketler şeklinde verilir. [hadis-i şerif (Ebu Davud)]. Bu hadise göre Mülumanlar ahirette ceza çekmeyecekler mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Allah Teâlâ'nın korudukları müstesna, insana zarar olarak din ve dünya işlerinde parmakla gösterilmesi yetişir."

Hadislere bütünsel olarak bakmak gerekir. Bir hadis yalnız olarak değerlendirilmez. Diğer hadislerle birlikte değerlendirilir.

Hadis usulüne göre bir hadis, hangi makamda, kime, niçin söylenmiş. Bunlara göre mana alır. Hadisler bu şartlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir.

Bu hadiste gurura kapılmanın ne kadar çok zararlı olduğuna dikkat çekilmek istenmiştir. Yoksa çalışmak ve gayret edip en iyiyi en güzeli başarmaya engel olacak bir mana yoktur. Diğer hadisler göz önüne alındığında çalışmaya en iyiyi yapmaya teşvik yapılmıştır. Burada asıl mesele gururdan sakınmaktır.

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle der:

"Benim ümmetim, ümmet-i merhumedir (yani diğer ümmetlerden farklı ve ziyade bir lütf-i İlahîye mazhardır). Ahirette (ebedî) azap görmeyecektir; onun azabı (daha ziyade) dünyadadır. Dünya hayatında (aralarında çıkacak harp suretinde) fitneler, (bir kısım şiddet ve korku) çalkantıları ve kıtaller suretinde azap ve ibtila olunacaklar." (bk. Ebû Davud, fiten 7; İbn Mace, zühd 34)

Açıklama:

Yukarıdaki hadisten de anlaşılacağı üzere, Peygamberimizin ümmeti (iman edenler) ebedi olarak cehennemde kalmayacaktır. Ayrıca bu dünyada başlarına gelen musibetlerin günahlarına keffaret olması hasebiyle ahirette cezaları silinecek veya azapları hafifleyecektir. (Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)