Kişi zenginliği ile övünmelidir, gibi bir hadis var mıdır? Hatırladığım kadar hadis zengin insanın kılık kıyafetinin düzgün olması, paspal olmaması gerektiği gibi bir şeydi.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Övünmek, İslam’da hoş görülmeyen bir huydur. Kur'an’da zenginliğiyle övünüp şımaran Karun hakkında, halkın şu uyarısı seslendirilmiştir:

“Övünüp şımarma, muhakkak ki Allah öğünüp şımaranları sevmez.”(Kasas, 28/76).

“Allah, kendini beğenip böbürlenen kimseleri sevmez.”(Hadid, 57/23)

mealindeki ayette de bu husus vurgulanmıştır.

Kanaatimizce, “Allah, verdiği nimetinin eserini / yansımasını kulunun üzerinde görmeyi sever.”(Tirmizi, Edep, 54) mealindeki hadis ve benzeri hadislerin manasıyla karıştırılmış olabilir.