Kılmadığım namaz ve tutmadığım oruçların kazasını nasıl hesaplayacağım?

Tarih: 03.07.2006 - 10:21 | Güncelleme:

Soru Detayı
Ben yirmi sekiz yaşımdayım. Şu ana kadar tam adabına göre dini vazifelerimi yapamadım. Ama başlamak istiyorum, onun için kılamadığım namazlarımı kılmak istiyorum. Kendimi bildiğimden beri orucumu tutdum. Ama hangi yaşımdan itibaren olduğunu hatırlamıyorum. Varsa oruç borçlarımı nasıl tutacağım; kılamadığım namazlarımı nasıl hesaplayıp kaza edeceğim?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz ve oruç her Müslüman üzerine farz olan bir borçtur. Aldığınız bir parayı zamanında ödemek lazımdır. Ancak geciktirince ayıp oluyor ise de yine de ödemek ve özür dilemek gerekecektir.

Bunu gibi namaz ve oruç borçlarımızı zamanında ödemek gerekirdi. Ancak bazı nedenlerle geç kalmışsa onun için Allah'tan özür dileyip (tövbe edip) kalan borç namazlarımızı ödememiz gerekir.

Namaz borcu ancak namaz kılmakla ödenir. Onun başka bir ödeme şekli yoktur.

Bu konuda size faydalı olacak bazı bilgiler verelim:

1. Şu anki yaşınızdan on iki seneyi çıkararak, kalan yıllarda namaz kılmadığınız bütün vakitleri hesap edip yazınız.

2. Kaza namazlarınızı, her vakit namazında bir namaz kazası kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay olur.

3. Bu şekilde Allah size ömür verdikçe bütün borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna başlasanız, sonra Allah sizi borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa, inşallah bu niyetinizden dolayı onları yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız, zaten ödemeye başlamış ve devam edecektiniz. Allah ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

4. Oruçlarınızın kazasını da namaz gibi on iki yaşından sonra hesaplarsınız ve tutmadığınız her yıl için otuz gün kaza orucu tutarsınız.

Allah ibadetlerimizi zamanında yapmak, yapamadıklarımızı da tez günden kaza etmek nasip eylesin. Âmin...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun