Kılıç ve silahlarda altın kaplama kullanımı caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kap kacak, yazma ve ev eşyalarında gümüş ve altın kullanılması, erkekler ve kadınlar için mezhep imamlarının ittifakı ile haramdır. (Tekmiletü Fethil Kadir, VIII, 81-82)

Ateşte eritilmesi hâlinde bir şey elde edilmemesi ve halis olmaması, yani onda maddi bir şeyin ayrılmasına imkân olmayan az miktardaki altın ve gümüş ile bazı aletlerin ve araçların kaplanması caiz görülmüştür.

Kırılan yeri gümüş veya altın ile kaynak yapılmış aletlerin kullanılması caizdir.

Kılıcın ve silahın içerisinde, aynanın çerçevesinde altın ve gümüşün kullanılması da caiz görülmüştür. (İslam Fıkhı Ansiklopedisi, IV, 351)

Not: Altını kadınların zinet olarak kullanması helaldir.