Kerahet vaktinde tahıyyâtü'l-mescid namazı kılınır mı?

Soru Detayı
Bildiğim kadarıyla ikindi namazının farzından sonra ve akşam namazının farzından önce nafile namaz kılınamaz. Efendimizin (asm) şöyle bir hadisi var: "Camiye girdiğinizde iki rekat namaz kılmadan oturmayınız." Diyelimki ben akşam namazı için camiye geldim, bu hadise uyarak iki rekat namaz kılıp oturucam, ama bu vakitte nafile namazı kılınamaz, o zaman bu hadisi yerine getiremez miyim?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kerahet vaktinde tahıyyâtü'l-mescid namazı kılınmaz. Bir mescide girip de meşguliyetinden veya kerahet vakti olması yahut abdestsiz olması gibi sebeplerden dolayı tahiyyetü'l-mescid namazını kılamayan kimse, "Sübbanellâhi ve'l-hamdü li'l-lâhi ve lâ ilâhe illallahü ve'llâhü ekber." der.

Camiye gelindiğinde eğer herhangi bir namaz vakti ise, zaten kılınacak olan (farz olsun, sünnet olsun) vakit namazı ile tahiyyetü’l-mescid namazı da kılınmış olmaktadır. Fakat eğer vakit namazından sonra veya önce camiî ziyareti yapmışsak, bu durumda iki rekât tahiyyetü’l-mescid namazı kılınır. Eğer bu vakit kerahet vakti ise, tahiyyetü’l-mescid namazı sebepli bir namaz olduğundan, Şafiîlere göre iki rekâtı aşmamak şartıyla yine kılınır. Ancak diğer üç mezhep (Hanefiler, Hanbeliler ve Malikiler) kılınamayacağına hükmediyorlar. (A. Ceziri, 2/518)