Kefene bayrak, ayet yazılabilir mi?

Soru Detayı

- Kefenimin rengi illa ki beyaz olmalı mı?
- Ben kefenimin beyaz olması yerine "Türk bayrağı ve üstüne de Bakara Suresi’nin 154. ayetini" yazdırmak istiyorum. Bunun dinen bir sakıncası var mı?
- Yoksa beyaz olmak zorunda mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kefen beyaz olmayabilir, ancak üzerine bayrak resmi yapmak veya ayet vb. yazmak mekruhtur.

Kefenin elbise dikimine yarayan herhangi bir bez veya kumaştan olması caizse de beyaz pamuklu bezden yapılması menduptur. Hadiste de kefenin temiz ve güzel olması, kefenlemeye özen gösterilmesi, fakat aşırılığa gidilmemesi istenmiştir. (Müslim, Cenaiz, 49)

Bu sebeple kefen olarak çok adi ve basit bezin veya çok pahalı kumaşın kullanılması uygun görülmez.

Erkekler için ipekli kumaştan kefen yapılması caiz görülmezken kadınlar için ipekten ve zaferanla usfur denilen boyalarla boyanmış bezden kefen yapılması genelde caiz veya kerahetle birlikte caiz görülmüştür.