Kaza namazı olanın nafile namazları kabul olmaz mı?

Soru Detayı

- Sünnetleri kılarken kazaya da niyet edilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz, dinimizin ifasını emrettiği ibadetlerin en önemlisidir. Kelime-i şehâdetten sonra, İslâm binasının üzerine kurulduğu beş esastan birincisidir.

Nitekim Rasûlüllah (asm) şöyle buyurmuştur:

"Her kim bir namazı unutur veya ondan gaflet edip uyuyakalırsa, onu hatırladığında hemen kılsın. Onun bundan başka keffâreti yoktur..."

Hem bir kaza namazına, hem de vaktin sünnetine olmak üzere bir namazın iki ayrı niyyetle kılınması ise, Hanefî müctehid ve fakihlerince câiz görülmemektedir...