Galaksilerin büyüklüğü ne kadardır?

Bugün kâinatta 100 milyar galaksinin varlığı kabul edilmektedir. Her bir galaksinin de ortalama 200 milyara yakın yıldız ihtiva ettiği ileri sürülür. Uzayda mevcut galaksiler birbirinden çok süratli bir şekilde uzaklaşmaktadır. Kainat devamlı genişlemektedir. Kâinatın genişlemesinden kastedilen mana, galaksilerin birbirlerinden uzaklaşmasından ziyade, “galaksiler arasındaki uzayın genişlemesi” şeklinde anlaşılmaktadır. Yani hem galaksiler içi hem de galaksiler arasında devamlı uzayın yaratıldığı kabul edilmektedir.

Bizim içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksi, “Sa­manyolu” veya “Kehkeşan” olarak adlandırılır. Bu spiral şekilde olup, spiral kolları arasındaki mesafe 100 bin, merkezdeki mesafe ise 30 bin ışık yılıdır. Uzayda boş alanın bulunmadığı, gerek galaksilerin gerekse galaksiler arasının esîr maddesiyle dolu olduğu; elektrik, ısı ve ışığın bu esîr maddesiyle nakledildiği kabul edilir.

Bizim Samanyolu galaksisine en yakın  galaksi Andromeda’dır. Samanyolu’ndan büyük olan Andromeda, 300 milyara yakın yıldızı içerisinde barındırır. Bize uzaklığı ise, 2.5 milyon ışık yılıdır.

Prof. Dr. Adem Tatlı

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun