Dinazorlarla insanlar bir arada yaşayabilirler miydi?

Dinazorlarla insanlar bir arada yaşayabilirler miydi? Gondvana adasında çok eski 3 milyar yaştaki bir insan izi bulunmuş. İnsanlar o zamandan beri vardır diyebilir miyiz?

Dinasaurlarla insan ayak izlerinin beraber bulunduğu iddia edilen yer, Teksas’ta Glen Rose yakınlarındadır. Böyle bir iddia 1980’li yıllarda ileriye sürüldü.  Dinasaurlar Birinci Zamanın Karbonifer devri ile İkinci Zamanın Jura devri arasında görülüyor. Yani, takriben günümüzden 280-180 milyon yıl önce. Bu devirde insanın yeryüzünde görünmüş olması mümkün değildir. Çünkü Jura devrinde ilk sürüngenler ve ilk kuşlar ve ilk memeliler henüz yeni ortaya çıkmaktadır. Hiçbir jeolog, insanın geçmişini, Karbonifer veya İkinci Zamana götürmez. Bu bakımdan o iddiayı günümüzde müdafaa eden hemen hemen yok gibidir.

Yeryüzünün veya fosillerin yaşını tayinde kullanılan metotlar, maalesef çok güvenilir değildir. Bu metotların içerisinde en güvenilir olanı Radyo-karbon metodudur. O da en çok günümüzden 80 bin yıl öncesine kadar olan tespitlerde sıhhatli netice vermektedir. Bundan daha uzun yılları tespitte uranyum metotları kullanılmaktadır. Onların da güvenirliliği son derece azdır. Bu metotlarla ilgili daha geniş bilgi, Evrim ve Yaratılış adlı kitabımızda, ya da sitemizin “Jeolojik ve arkeolojik yaş tayin metotları” bölümünden elde edilebilir.

Prof.Dr. Adem Tatlı

Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun