Katılım bankaları başkasının kârından mı veriyor?

Soru Detayı

- Katılım bankalarının kâr-zarar ortaklığına dayalı hesaplarına para yatırıp kar payı alma ile ilgili araştırmalar yapıyorum.
- Örneğin bu sitede baktığım cevaplarda helal olduğu ve alıp kullanabileceği söylenmiş. Lakin başka yerlerde katılım bankasının ticaret hacminin ortalama 6 ay olduğu ve buradan 1 ay sonunda gelecek kar payının daha benim yatırdığım para işletilemeden ve paramdan kar elde edilemeden, benden önceki müşterilerin parasından elde edilmiş bir kar olduğu için alınması ve kullanması ile sakıncalar olduğu söyleniyor.
- Katılım bankalarının danışma komiteleri var ve yaptıkları işler bu komitelerden alınan görüşlere göre yapılıyor. Bahsettiğim duruma dair komitelerin icazet durumu nedir?
- Benim yanlış anladığım kaçırdığım bir şey mi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Katılım bankalarında vadeye göre havuzlar vardır, ancak bu havuzların tamamı da bir havuz teşkil eder. Katılım hesabı açan bu genel havuza ortak olur, parasını çeken ortaklıktan çıkar.

Kâr dağıtımında genel havuzun kârından her yatırımcının parasına ve vadesine göre kendine düşen kâr ödenir.

Bir ortaklık düşünün, işlerden kâr oluşuyor, bu kâr taksimden önce herkese aittir, usulüne göre taksim edilince kimse kimsenin kârını (hakkını) almaz, kendi hakkını alır. Katılımda da durum böyledir.