Kassam'ın yaptığı şehadet operasyonları caiz midir?

Soru Detayı

- ​Kendilerini patlatıyorlar, adına da şehadet operasyonu diyorlar, caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zaruret kesin ve genel olmadıkça, masuma zarar verecek davranışlar caiz olmaz.

Fıkıhta bu konuda verilen bir örnek şudur:

Düşman, kalemizi zaptetmek için Müslüman esirleri kalkan yaparak ilerleme yolunu tutarsa, genele zarar verecek olan bu hamleye karşı, müminleri öldürme kastı bulunmaksızın, ama onların da öleceği bilinerek düşmana ok atılabilir, ateş edilebilir.