Karısına yardım eden, esirleri kurtarma sevabı mı alır?

Soru Detayı

- Bu hadis sahih midir?
"Hanımının evde oturması için, işlerini gören, ihtiyaçlarını karşılayan, onu yabancı erkeklerin görmesinden koruyan, Ümmet-i Muhammed’in düşmana esir düşenlerini satın almış, azat etmiş gibi sevaba kavuşur.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Onlarca araştırma ve kaynaklara baktığımız halde, böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık. Yalnız Türkçe internette senetsiz, mesnetsiz bazı bilgiler vardır.

Bununla beraber, erkeğin ev işlerinde hanımına yardımcı olması sünnettir.

Nitekim kaynakların bildirdiğine göre, Resulullah (asm) Efendimiz evde kendi elbiselerini temizler, koyunlarını sağar, yırtığını yamar, pabucunu tamir eder, evi süpürür, devesini bağlayıp yemini verir, hizmetçi ile beraber yemek yer, onunla hamur yoğurur, çarşıdan aldıklarını kendisi taşırdı. (bk. Kadi İyaz, eş-Şifa, 1/266)

Buna göre, Hz. Peygamber Efendimize (asm) uymak niyetiyle sofranın kurulmasına ve kaldırılmasına yardımcı olmanın da sünnet sevabına vesile olacağı söylenebilir.