Erkeğin, kadın işi yapması haram mı?

Soru Detayı

- Erkeklerin kadınların işi yapması haramdır diye bir ayet meali hadis tefsir diye bir söz var mı yok mu onu öğrenmek istiyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bir erkeğin kadın işini yapmasının haram olduğuna dair ne ayet ne hadislerde bir bilgiye rastlayamadık.

- Bununla beraber, Efendimizin (asm) ailesine nasıl yardım ettiğine, kadınlara ait bazı işleri nasıl yaptığına dair muhtelif rivayetler vardır.

Kaynakların bildirdiğine göre, Resulullah Efendimiz (asm) evde kendi elbiselerini temizler, koyunlarını sağar, yırtığını yamar, pabucunu tamir eder, evi süpürür, devesini bağlayıp yemini verir, hizmetçi ile beraber yemek yer, onunla hamur yoğurur, çarşıdan aldıklarını kendisi taşırdı. (bk. Kadi İyaz, eş-Şifa, 1/266)

Görüldüğü gibi, Hz. Peygamber (asm) bizzat kadınların yaptığı işleri yapmıştır.