Karanlıkta namaz kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Karanlıkta secde yeri tam görülmeyince, kılınan namaz sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Karanlık veya yarı karanlık bir yerde namaz kılmanın mekruh olduğuna" ne namazın mekruhları bölümünde ne de başka yerlerde rastlamadık. Yalnız namaz kılarken gözleri yummanın mekruh olduğu bildirilmektedir. Bunun da sebebi, namaz esnasında bakılması mendup olan secde mahallinin görülmesini engellediği içindir. Çünkü kıyamda iken secde edilecek yere bakmak namazın âdâbından ve menduplarındandır.(Tahtâvî, s. 288)

Karanlık veya yarı karanlık bir yerde namaz kılmak, ancak şu şekilde mahzurlu olur. Namaz kılınacak veya secde edilecek mahallin temiz olup olmadığı hususunda şüphe ediliyor veya pis olduğuna dâir bir ihtimal varsa, namazın farzlarından olan necasetten taharet yerine gelmediği yahut temizliği hususunda şüphe edildiği zaman namaz kılmak mahzurlu olur.

Fakat, seccadenin veya secde edilecek yerin temizliği hakkında kesin bir bilgi ve kanaatiniz varsa, karanlık da olsa böyle bir yerde namaz kılmak mekruh olmaz. Çünkü, burada bir de zaruret vardır. Zira, insan, ancak mecbur kaldığı zamanlarda karanlık bir yerde namaz kılar.

(Mehmed Paksu, Aileye Özel Fetvalar)