Kalubela veya öncesindeki geçen zaman için neler bildirilmiştir?

Soru Detayı

- Peygamberimizin (asm) nuru yaratıldıktan sonra neler olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği gibi, Peygamberimizin (a.s.m) ilk yaratıldığına dair Kur’an’da herhangi bir bilgi yoktur. Bu konuda hadis rivayetleri vardır.(bk. Aclunî, 1/265).

Söz konusu hadis rivayetinde verilen bilgiler arasında şu husus da vardır:

 “Allah benim nurumu yarattıktan sonra, o nur Allah’ın dilediği yerlerde onun kudretiyle dolaşıyordu... Allah diğer mahlukları yaratmayı dileyince bu nuru dört kısma ayırdı. Birinci parçasından kalemi, ikinci parçasından Levhi, üçüncü parçasından Arşı yarattı. Nurun dördüncü parçasını yine dört parçaya ayırdı: Birinci parçadan Hamele-i Arşı, ikincisinden Kürsiyi, üçüncüsünden diğer melekleri yarattı. Dördüncü kısmı yine dört parçaya böldü: Birincisinden gökleri, ikincisinden arzı, üçüncüsünden cennet-cehennemi yarattı…” (bk. a.g.e).