Arşı yerinden kaldıran dua nedir?

Soru Detayı

- İnternette dolaşan aşağıdaki rivayetin sıhhat durumu hakkında bilgi vermeniz mümkün müdür?
- Abdullah b. Abbas ra. rivayet etti ki; Hak Tela, Arş-ı Azamı yarattı ve dört tane güçlü melek de yarattı. Allah-u teala, bu meleklere Arş-ı Alayı şimdiki yerine getirmelerini emretti. Bu güçlü dört tane melek, Arş-ı Alayı dört bir ucundan tuttular. Kaldırmaya çalıştılar. Yerinden bir türlü kımıldatamadılar. Dizleri üstüne çöktüler. Bir melek ‘Subhanekallahi ve bihamdik. (Allahim! Seni tesbih ederim ve Sana hamdederim.) tesbihini okudu. İkinci melek; ‘Ve tebarakesmük (Senin ismin mübarektir.) Tesbihini okudu. Ücuncu melek ‘Ve teala ceddük’ (Senin izzetin, şerefin yücedir.) Ve celle Senaük (Sen her türlü övgüye layıksın) tesbihini okudu. Dördüncü melek ‘Vela ilahe gayruk’ (Senden başka ilah yoktur) tesbihini okudu. Bu tesbihlerin hürmetine, Allah cc. meleklere kuvvet verdi ve melekler, Arş-ı Alayı yerinden kaldırdılar ve şimdiki Firdevs cennetinin üzerine getirip yerleştirdiler.
- Namazların başlarında ‘Sübhaneke’ duasını okumanın iki tane faydası vardır; Dağların ve taşların yüklenmekten çekindikleri ‘Emanet’ yükümlülüğünü yerine getirmeye kuvvet verir ve Rahmanın rızasına erişmeye bir vesile olur Allah’ın izniyle.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki şekliyle bir rivayete rastlayamadık.

Arapça internette bazı araştırmacılara göre de İbn Abbas’a dayandırılan bu rivayetin ne sahih ne zayıf herhangi bir senedine rastlanmamıştır.

Ancak farklı fakat benzer bazı bilgileri ihtiva eden kaynaklar söz konusudur. Oralardaki verilen bilgi özetle şöyledir:

Yüce Allah dört meleğe Arş’ı yüklenip taşımalarını emrettiğinde buna güç yetirmediler. Sayı ve güç bakımından onlara pek çok ordular takviye etti, fakat yine de bunu yapamadılar. Bunun üzerine Allah “La havle vela kuvvete illa billah.” duasını okumalarını emretti. Bunu okuyunca Arşı taşıyabildiler. (bk. Salebi/Tefsir, Ruhu’l-Beyan, İbn Acîbe/Tefsir, Mümin, 40/7. ayetin tefsiri)