Kainattaki ölçülü ve intizamlı yaratılış ve mükemmel idare kimi gösteriyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir gün ateş böceği yolda gidiyormuş. Fakat yolunu aydınlatan ışığın kendisinden yansıdığının farkında değilmiş. Bir müddet sonra karıncalarla karşılaşmış. Karıncaların kendisine hayranlıkla baktıklarını görünce, o da onların gözüne dikkatlice ve merakla bakmış. Birde ne görsün! Yolunu aydınlatan ışık kendisinden yansıyormuş. Karıncalar da onun ışığına hayran oluyorlarmış. Böylece ateşböceği, yolunu aydınlatan ışığın farkına varmış.

Acaba bizler de bizi yoktan yaratıp, bütün kâinatı emrimize veren, her an hayatımızın devamı için gerekli her şeyi yerine getiren bir yaratıcının farkında mıyız?

Dünyamızı döndüren, gökten yağmuru yağdıran, yerden bitkileri çıkaran kimdir?

Geceyi götürüp, gündüzü getiren kimdir?

Anne karnında bütün azalarımızı yerli yerine takan ve bizi orada besleten ve büyüten kimdir?

Bizi dünyaya getiren, annemizin göğsüne memeyi takıp beyaz, gıdalı, safi sütü bizim için akıtan kimdir?

Ağzımızı yapıp, inci gibi dişlerimizi takan kimdir?

Kulağımızı takıp, gözümüzü açan kimdir?

Damarlarımızı yapıp, içinde kanı dolaştıran kimdir?

Kalbimizi yapıp, çalar saat gibi bir ömür boyu çalıştıran kimdir?

Herkes bilir ki, bir çizgi, çizeni olmadan çizilmez, bir harf, yazanı olmadan yazılmaz, bir okul da idarecisi olmadan kendi kendine idare edilmez.

Öyle ise, dünyadaki bütün varlıkların harika bir şekilde yaratılışları ve idare edilişleri, onları yaratan ve idare eden sonsuz ilim, irade ve kudret sahibi bir yaratıcılarının olduğunu göstermektedir. Bu konuyu açıklaması bakımından aşağıdaki vecize çok manidardır:

"Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?” (Nursi, B.S. Sözler. s. 63.)

İşte kâinatta atomdan güneşe, sinekten yıldızlara kadar her şey, ölçülü ve intizamlı yaratılışı ve mükemmel idare edilişiyle Allah’ı tanıtmaktadır. Çünkü bir eser varsa, mutlaka onu yapan ve ortaya koyan bir ustası olacaktır.