Kadınların bisiklet ve motorsiklete binmesi caiz mi?

Soru Detayı
Bayanların motorsiklet kullanması caiz midir? Özellikle rüzgarın etkisi göz önüne alındığında, bu durum motorsikletle giderken onların vucud hatlarının belli olmasına sebeb teşkil etmiyor mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tahrik edici hareket, çalım ve görünümlerde bulunmayan ve ihtiyaca binaen kadınların bisiklet ve motosiklete binmesinde dinen bir mahzur bulunmamaktadır.

Ancak tesettür ve mahremiyet hükümlerine riayet edilmeyerek motosiklet ve bisiklete binilirse, bu şekildeki binmek caiz değildir.

Takva yönünden meseleyi ele alırsak, kadınların motosiklet ve bisiklete binmemesi tercih edilebilir. Ancak bunlar da birer binektir; şartlara, iklime ve bölgeye göre değişebilir.