Kadının sınıf gözetmenliği yapması günah mı?

Soru Detayı

- Eğitim gördüğüm yer kız ve erkek öğrencilerin bir arada olduğu bir enstitü. En başından beri sınıf gözetmeniydim.
- Ben bir kızım ve yanımda iki erkek gözetmen var. Sınıfı kontrol etmek için çok yüksek sesle konuşmak zorundayım. Ben söylemek istemiyorum ama öğretmenler ve herkes beni zorluyor.
- Ne yapacağımı bilmiyorum bu 2 yıldır devam ediyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının konuşma sesi erkeğe haram değildir.

Kadın tesettürüne dikkat ederek kendine nikâh düşen erkekle kapalı bir alanda başbaşa kalmadan ihtilatan da sakınarak ve ciddiyetini muhafaza ederek çalışabilir. Erkeklerle sadece ihtiyaç kadar konuşulursa, ihtilattan sakınmış olur.

Siz de bunlara uygun olmak kaydıyla, erkeklerin bulunduğu ortamlarda, konuşma sesinize uygun olarak bu işi yapmanız gerekir.

Müslüman bir hanımefendi rol modeline uygun olmanız gerekir; böylece hem günahtan korunmuş hem de tebliğ ve temsil görevini yerine getirmiş olursunuz.