Kadının nefesi erkeğe erişmesi insanı ihtiyarlatır, ne demektir?

Soru Detayı

- Bir kaynakta “kadının nefesi erkeğe erişmesi insanı ihtiyarlar” şeklinde ibare gördüm. Sahih midir? Sahihse nasıl anlamalıyız?
- ​Bir kaynakta “Beş şey, kişiyi ihtiyarlatıp çöktürür:
1. Borcu çok olmak.
2. Gamı, kederi çok olmak.
3. Kadının nefesi erkeğe erişmek.
4. Çok koku sürünmek.
5. Çok balgam gelmek. (M. Ç. Yar-i Güzin)”
şeklinde bir hadis gördüm. Bu hadis sahih midir?
- Sahih ise kadının nefesi erkeğe erişmek ne demektedir?
- Ayrıca çok koku sürünmek neden ihtiyarlığa sebep olsun?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sahih kaynaklarda böyle bir hadise rastlayamadık.

Soruda kaynak olarak verilen “M. Ç. Yar-i Güzin” eserinde sahih bilgiler yanında pek çok sahih olmayan bilgiler de vardır.

- Türkçe Web sitelerinden yazılan bu konunun tek kaynağı “M. Ç. Yar-i Güzin”dır. Buralardaki “beş maddeli hadis” konularının aynı şekilde yazılması, birbirinin kopyası olduğunun göstergesidir.

Bu bir hadis olmasa da

1. ve 2. maddeler başka hadis rivayetlerinde olduğu için doğrudur.

3. ve 4. maddelerin doğruluk ihtimali çok zayıftır.

5. maddeyi şöyle anlayabiliriz: Balgamın çok gelmesi hastalığın ve ihtiyarlığın göstergesidir.

Arapça Web sitelerinde bu konuyla ilgili hiçbir bilgiye rastlayamadık. Benzer hadis rivayetlerine yer verilip zayıf olduğu bildirilmesine rağmen, bu rivayete yer verilmemesi, ilgili bilginin hadis olmadığının ihtimalini güçlendirmektedir.