Kadın sadece acı ve hayal kırıklığına mı katlanmalı?

Soru Detayı

- Kocası onu cinsel olarak tatmin etmeyen, onunla cinsel ilişkiye giren ancak ihtiyaçlarını karşılamayan bir kadın ne yapmalıdır?
- Bu durumda boşanma gerçekleşmez ama kadın buna katlanamaz, bu yüzden ne yapmalıdır?
- Eğer kocası onu boşamayı reddederse, kadın sadece acı ve hayal kırıklığına mı katlanmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlilik birliği içinde mutlu olmayan, cinsi arzusunu tatmin bakımından sıkıntıya katlanmak durumunda olan bir kadının ayrılma hakkı vardır.

Bu hakkı birden fazla yoldan kullanabilir.

Kocanın karısını cinsel yönden tatmin görevi de vardır. Peygamberimiz (asm), karısını düşünmeden, işini bitirerek hemen inen insanları horoza, yani hayvana benzetmiş ve sevişip okşama olmadan cinsel ilişkiye geçilmemesini tavsiye etmiştir. Çünkü erkek bakmakla hemen tahrik olabilir, ama kadın cinsel ilişkiye ancak uzun bir okşama döneminden sonra hazır hâle gelir. İyi bir erkek, karısını bu işe hazırlamayı başarabilen ve kendi doyduğu gibi onu da doyurabilen erkektir.

Cinsel ilişkide sadece kendisini düşünen erkekler, karşısındakine zulmettiklerini ve işkence ederek zevk aldıklarını unutmamalıdırlar.

Cinsel yetersizlik ve uyumsuzluk da boşama ve boşanmanın meşru sebebi olur.