Kadın hayız dönemince itikaf yapabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınların, kocalarının izin vermesi şartıyla itikâfa girmeleri caizdir. Koca, eşine itikâf için izin verince, bundan dönemez.

Âlimlerin çoğunluğuna göre kadınların da erkekler gibi itikâfa camide girmeleri şarttır. Hanefî fakihleri ise kadınların evin münasip bir yerinde itikâfa girmelerini tercih etmiştir.

Kadınların hayız hâline gelince:

- Kadın cami veya mescitte itikâfa girmişse, hayız dönemi başlayınca itikâftan çıkar. Bu nedenle hayız dönemini hesap ederek itikâfa girmesi daha uygun olur.

- Kadın evinde itikâfa girmişse, hayızı başlayınca namazın, orucun ve Kuran okumanın dışındaki ilim, tesbih, zikir ve dua gibi ibadetlerle meşgul olabilir.